Niezbędne porady motoryzacyjne dla kierowców na sezon zimowy

Ze względu na panującą w Krakowie i całej Polsce zimę, obecne warunki na drogach są nieciekawe. Padający śnieg zmniejsza widoczność, a zalegający na drodze utrudnia ruszanie oraz zatrzymywanie pojazdu. Natomiast srogie mrozy sięgające do – 20 stopni Celsjusza, niejednokrotnie uniemożliwiają kierowcom odpalenie/ uruchomienie ich pojazdów.  W związku z tym nasz zespół pomocy drogowej przygotował dla kierowców niezbędnik, który pomaga przygotować pojazd do jazdy podczas sezonu zimowego.

Najważniejsze Porady Na Sezon Zimowy

1. Przygotowanie pojazdu do jazdy – najważniejsza poranna czynność

Każdemu z nas nie chce się wstawać rano w śnieżną i mroźną pogodę. Jednakże , warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie do jazdy do podstawa. Patrząc pod tym względem dobrym posunięciem jest pobudka 15 minut wcześniej niż zazwyczaj. Zaśnieżone auto należy przede wszystkim odśnieżyć oraz odpalić, aby sprawdzić czy mróz nie spowodował, że akumulator naszego pojazdu rozładował się. W przypadku,  gdy nie możemy uruchomić naszego pojazdu wskazane jest wezwanie pomocy drogowej. Fachowcy przyjadą i odpalą nasz pojazd w mgnieniu oka, dzięki czemu nasze plany nie ulegną zmianie i np. zdążymy do pracy. Po uruchomieniu pojazdu nie możemy zapomnieć o odśnieżeniu go oraz odmrożeniu szyb. Jest to naszym obowiązkiem jak mówi Dział 3 Kodeksu Drogowego, rozdział 1, artykuł 66:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: 

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę; 
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

       Przy odmrażaniu szyb warto zaopatrzyć się w odmrażacze, które ułatwiają rozmarznięcie szyb, nie uszkadzając przy tym uszczelek, piór od wycieraczek itd. Ponadto zabezpieczają szybę przed ponownym zamarznięciem oraz smugami.

2. Kierowanie pojazdem – ważna kwestia ! Zimowe opony to podstawa.

Nasi klienci nie raz pytają nas,  jak kierować pojazdem w zimie, aby nie wpaść do rowu, uderzyć w inne auto itp. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż  każda sytuacja jest inna. My zawsze powtarzamy, że należy zakręty pokonywać pod większym kątem, a każde hamowanie, zmienianie biegu lub toru jazdy należy wykonywać  przed zakrętem.  Pojazdy z przednim napędem czy 4×4 mają łatwiej. Choć nie raz spotkaliśmy się z przypadkiem gdy suv z napędem 4×4 nie mógł wyjechać na lekkie wzniesienie. W zimie warto uważać z redukcją biegów, nie dodawać gazu na zakrętach i nie trzymać auta zbyt długo na wysokich obrotach. Podczas mijania zalegający śnieg na lewym czy na prawym poboczu, powoduje, że chcąc uniknąć kolizji kierowcy trzymają się prawej strony, co nie zawsze jest dobre, gdyż przy chwili nieuwagi może nas ściągnąć do rowu. Nie wolno zapominać o odpowiednim odstępie od innych użytkowników ruchu drogowego.  W zimie gdy na drodze zazwyczaj pod śniegiem znajduje się lód,  droga hamowania znacznie się wydłuża, co nie sprzyja jeździe. Dobrym sposobem hamowania jest wtedy również hamowanie silnikiem, czyli redukowanie biegów. Ostatnim, aczkolwiek najważniejszym elementem wyposażenia każdego pojazdu na zimę są opony. My zawsze powtarzamy najgorsze „zimówki” są lepsze od dobrej opony letniej. Warto zaopatrzyć swój pojazd w opony zimowe, gdyż możemy dzięki nim uniknąć wypadku, stłuczki czy rowu.

3. Co w sytuacji gdy dojdzie do stłuczki lub wpadniemy do rowu ?

Przede wszystkim w takiej sytuacji nie warto panikować. Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać, jest zabezpieczenie zdarzenia. Czy to w przypadku wypadku czy utknięcia w rowie należy ustawić trójkąt ostrzegawczy minimum 100 metrów przed miejscem zdarzenia. Dzięki temu nadjeżdżający uczestnicy ruchu drogowego, będą wiedzieć, że należy zwolnić. Jest to szczególnie ważne w zimie, ze względu na śnieg/lód na drodze.  Kolejną czynnością jest wezwanie pomocy drogowej, która w przypadku stłuczki odholuje pojazd we wskazane przez Państwa miejsce lub w przypadku utknięcia w rowie, wyciągnie pojazd, nie uszkadzając przy tym auta.  Takie usługi świadczy na terenie Krakowa i okolic 24h Pomoc Drogowa Kraków HolujzNami.pl. Warto zapisać w swoim telefonie numer do pomocy drogowej, gdyż nigdy nie wiadomo jaką sytuację przynieście nam Polska droga.

 

Scroll to Top
Scroll to Top
Call Now Button